T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Ordu İl Sağlık Müdürlüğü Ulubey Devlet Hastanesi

T.C. Sağlık Bakanlığı
Ordu İl Sağlık Müdürlüğü Ulubey Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Hastanemizde Yangın Tatbikatı Yapıldı

Güncelleme Tarihi: 24/06/2020

ULUBEY İLÇE DEVLET HASTANESİ ACİL DURUM VE AFET TATBİKAT

Senaryo: Çatı katında elektrik kaçağından kaynaklanan yangın.

Tarih-Saat: 26.02.2020 / 12:00

Etkilenen Yerler: Ulubey DH Çatısı ve 2. Katta bulunan Dahiliye ile Aile Hekimliği Servisleri.

Müdahale Ekipleri: Ulubey İlçe Devlet Hastanesi Yönetimi, Kırmızı Kod Ekibi, HAP Planı Kapsamındaki Yangın Söndürme, Kurtarma ve İlk Yardım Ekibi, 2. Kat Servis Çalışanları, İlçe Emniyet, İtfaiye ve 112 Ekibi.

Hazırlayanlar:  -Kalite Yönetim Direktörü: Suna SAYIN CÖBEK,

                       -HAP ve İş Sağlığı Güvenliği Sorumlusu: Abdulkadir YILDIZ

Hedef: Hastanemizde gelişebilecek yangın durumlarına karşı hazır halde bulunmak.

-   SENARYO  -

         26.02.2020 tarihi saat: 12:00 civarında Ulubey İlçe Devlet Hastanesi çatısında yangın çıkmıştır. Yangını servis hemşiresi aldığı koku ve duman üzerine fark etmiş ve hemen ‘Kırmızı Kod (0)’ vermiştir. Alınan kırmızı kod üzerine Kırmızı Kod Ekibi ve Hastane Acil Durum ve Afet Planı kapsamında daha önceden görevlendirilmiş olan Yangın Söndürme, Kurtarma ve İlk Yardım Ekipleri takribi 2 (iki) dakika içerisinde olay yerine intikal etmişlerdir. Ekipler aynı anda ve görev sorumlulukları doğrultusunda hareket ederek olaya müdahaleye başlamışlardır. Bu esnada servis katında toplam 5 yatan hasta olduğu bilgisi -ilgili servis sorulusundan- alınmıştır. (Saat 12:02)

      Kırmızı Kod ve Yangın Söndürme Ekibi:

      Kırmızı Kod Ekip Başkanı olan Başhekim ve hastane müdürü acil duruma geçerek olay yönetimine başlamışlardır. Hastane Güvenliği; İtfaiye, Emniyet ve Sakom ile irtibata geçmiştir.  Akabinde güvenlik görevlisi de olay yerine giderek olaya müdahale eden Yangın Söndürme Ekibine dahil olmuştur.  Ekip kişisel koruyucu ekipmanlarını giyerek, yangın tüpleri ve katta bulunan yangın söndürme hortumu ile yangına müdahale etmiş ve bu süreç itfaiye gelene kadar devam etmiştir. Kalite yönetim direktörü ve servis çalışanları bu sırada İlk Yardım Ekibi içerisinde bulunan görevli doktor ile hastaların tahliyesine yönelik triyaj değerlendirmesini yapıp tahliye izlemini başlatmışlardır. (Saat 12:05)

      Yangın Kurtarma Ekibi:

      Hastane Yönetiminin kararı ile servis katının kat tahliyesine karar verilmiştir. Akabinde tüm hastaneye yangın duyurusu yapılarak tahliyeye hazırlıklı olmaları hususunda bilgilendirme yapılmıştır. Bu bağlamda Yangın Kurtarma Ekibi olay yerinde bulunan Kırmızı Kod ve Yangın Söndürme Ekibi ile organize çalışarak tahliyeye başlamışlardır. Tahliyede kendi kendine yürüyebilen 4 (dört) hastaya eşlik ederek yangın merdivenine yönlendirmişlerdir, buna ek olarak kendi kendine yürüyemeyen 1 (bir) hastayı sedye ile yangın merdiveninden tahliye etmişlerdir. Akabinde tüm hasta ve hastane personeli hastane bahçesindeki güvenli toplanma alanında toplanmışlardır. (Saat 12:10)

      İlk Yardım Ekibi:

      Tahliye edilen hasta/hasta yakınları ve ilgili kat çalışanları hastanemizin acil toplanma alanında     -hastane bahçesinde toplanmışlardır. Ayaktan tahliye edilen 4 (dört) hasta ile yatarak tahliye edilen    1 (bir) hasta, acil toplanma alanında hazır bekleyen ilk yardım ekibi tarafından karşılanarak sağlık durumlarına ilişkin genel değerlendirmeleri yapılmış ve acil müdahale gerektiren bir durum olmadığı tespitinde bulunmuştur. Aynı zamanda ilk Yardım Ekip başkanı, hastane Başhekimi ile iletişime geçerek sevk kararı alınmış ve 112 ile irtibata geçilerek sevk işlemlerine başlanılmıştır. (Saat: 12:21)

 

      Yangına müdahale eden Kırmızı Kod ile Yangın Söndürme Ekibi, olay mahallinde bulunan yangın söndürme ekipmanları ile yangını kontrol altına aldıkları bilgisini hastane yönetimine iletmişlerdir. (Saat: 12:30)

      Bu minvalde Hastane Yönetimi yangının kontrol altına alındığı bilgisini tüm hastaneye bildirmiştir. Müteakibinde olay yerine intikal eden itfaiyeye bilgi verilerek son kontrollerin yapılması hususunda işlem tesis edilmiştir. Aynı zamanda Emniyetten gelen yardımcı kolluk kuvvetleri ile hastane ve çevresi -karayolları dahil olmak üzere- kontrol altına alınarak olay yerine gelen kişilerin dışarıda tutulması sağlanmıştır.(Saat 12:32)

    * Yangın bildirimini yapan servis sorumlu hemşiresi tarafından kırmızı kod bildirim formu doldurulup kalite yönetim birimine teslim edilmiştir.  (13:00)

    *   İtfaiyenin çalışmasına müteakip yangının elektrik kaçağından kaynaklandığı tespit edilmiştir. (12:41)

    *  Çatıda yangın çıkan alanda gerekli tadilat yapılarak tüm elektrik kablolarının yalıtımı sağlanmıştır. (27.03.2020)

 

 • 17.jpg
 • 14.jpg
 • 7.jpg
 • 11.jpg
 • 10.jpg
 • 9.jpg
 • 16.jpg
 • 2.jpg
 • 15.jpg
 • 6.jpg
 • 4.jpg
 • 5.jpg
 • 12.jpg
 • 13.jpg
 • 8.jpg
 • 3.jpg
 • 1.jpg